Pre podnikanie je dôležitý v prvom rade nápad a určitý cieľ. Pokiaľ touto víziou disponujete a pôsobí podľa vás celkom reálne, je to skvelý základ, ale ten sám o sebe nestačí. Ak tejto svojej predstave, či skôr snu veríte, toto pravdepodobne nie je prvý článok, aký na danú tému čítate. Pravdepodobne ste sa už zoznámili s viacerými prevažne motivačne písanými vetami o tom, ako sa dá z vášho koníčka či záľuby spraviť biznis, ktorý vám umožní zostať po finančnej stránke nezávislým a odkázaným len na svoje podnikanie.
To je síce pravda, je to možné, respektíve vravíme o podstate podnikania, ale určite to nie je tak jednoduché. Dôležitú úlohu zohráva aj kopec iných faktorov, najmä byrokracia, účtovníctvo, a teda určitý, vlastne presný prehľad o výdavkoch a možných ziskoch.
Je takisto možné, že viaceré motivačné články sa môžu týkať živnostníkov, ktorí svoj biznis rozbehli prakticky prednedávnom a ako asi viete, v danej brandži nie je nič isté. Takže veľa začiatočníkov, ktorí síce majú silné a motivačné reči ešte nevedia a nezažili, aký bude ich status po roku či dvoch. Zakladať si tak na svojom pláne je určite pozitívna vec, ale ako vravím, zvážiť musíme aj množstvo iných faktorov, najmä spojených s budúcnosťou.
V oboch prípadoch pôsobí celkom prakticky, ak sa podnikanie týka oboru, s ktorým máte osobné pracovné skúsenosti, prinajmenšom ak vás daná téma úprimne zaujíma a máte v nej prehľad. Ostrieľaný podnikateľ je si však vedomý, že akási komfortná zóna nie je maximum, s ktorým sa môže uspokojiť, respektíve biznis sa musí hýbať stále. Takýto pohyb si samozrejme žiada aj pravidelné mapovanie situácie, ale predovšetkým financií. A s tým vám možno bude musieť niekto pomôcť, minimálne zo začiatku. Napríklad jednoduché účtovníctvo pre podnikateľov je určitou poistkou a základom, ktorým sa dá začať a ďalej na ňom stavať, v tomto smere je totiž prehľad a byrokratická presnosť vašim nerozlučným kolegom.