Nosorožtek obyčajnýpatrí do vyššie spomínanej čeľade skarabeusovité, podčeľaď dynastinae. Táto skupina hmyzu je zastúpená predovšetkým v tropických krajinách, kde dosahujú neuveriteľné rozmery. Napríklad dospelí jedinci najväčšieho chrobáka z čeľade skarabeusovité, nazývané Herkules, dorastajú do veľkosti až dvadsať centimetrov. Poväčšine bývajú sfarbení do čierna s výraznými kovovými odleskami. Existujú však jedince, ktoré sú zelené, sýtočervené alebo belaso-modré. Celé bruško majú pokryté krovkami, aby tak boli chránení pred možnými predátormi. Môže sa stať, že je chrobákovi vidno posledný článok bruška, ktorý vyčnieva spopod ochranných kroviek. Tento „jav“ sa odborne nazýva pigydium a umožňuje pomocou špeciálnych orgánov, ktoré sú na ňom uchytené vydávať známy silno vŕzgajúci zvuk.

brouk

Nosorožteky sú večerné, ba až nočné zvieratá. Znamená to, že cez deň ich vidno iba striedmo, pretože sa zvyknú ukrývať. Na svete existuje minimálne tisícka rôznych typov nosorožtekov. Od veľmi podobných lajniakov obyčajných () ich niekedy ťažko rozoznáte. Napomôcť by vám mohli výrastky na hlave. Na Slovensku žijú iba dva druhy nosorožtekov – Oryctes nasicornis a Pentodon idiota.

Oryctes nasicornis

Je až štvorcentimetrový, gaštanový chrobák, ktorý je zákonom chránený. Na hlave má veľmi nápadný roh, ktorý je ohnutý smerom dozadu. Obýva bútľavé stromy, záhradné komposty či takzvané hmyzie hotely po celom Slovensku. Ak ho vo svojej záhrade objavíte, pokojne ho nechajte zabývať sa spolu so svojimi larvami. Ani jeden z nich vám žiadnu škodu nespôsobí. Práve kvôli spomínaným rohom bývajú nosorožteky obeťou zberateľov hmyzu, ktorý si takúto trofej často krát nenechajú ujsť. Treba mať na pamäti, že tieto jedince chráni vyhláška o ochrane voľne žijúcich živočíchoch a majú nemalú spoločenskú hodnotu.

larvy

Pentodon idiota

Tento druh nosorožtekov je rozšírený hlavne v juhu Európy a v Malej Ázii, nakoľko obľubuje skôr teplejšie a tropickejšie prostredie. Ide o hmyz čiernej farby, ktorý má ostro vyklenuté telo a mimoriadne sa podobá na spomínaných lajniakov. Dospelé jedince dosahujú veľkosť približne jeden a pol až dva centimetre. Samičky zvyknú klásť oválne krémové vajíčka, ktoré majú necelé tri milimetre. Po približne troch týždňoch sa začnú liahnuť larvy, ktoré majú pol centimetra. Môže trvať až neuveriteľné dva alebo tri roky, kým sa z takejto larvy stane dospelý jedinec – imág. Na rozdiel od klasického nosorožteka je jeho blízky príbuzný považovaný za veľkého škodcu, nakoľko napáda polia kukuríc, slnečnice a iných poľnohospodársky významných rastlín.

5/5 - (2 votes)