Či už sa potrebujete naučiť učivo do školy, prezentáciu do práce alebo nový jazyk pre osobný rozvoj, musíte mať postup ako na to. Jedine ten vám zaručí správny výsledok. V základnej psychológii ste sa mohli dozvedieť niečo aj práve o zákonoch učenia. Sú to jednoduché štyri body, ktoré sú nesmierne potrebné a dôležité pre vytúžený cieľ. Skúste si ich postupne osvojiť. Niektoré vám budú možno prirodzené, na niektoré si možno budete zvykať. Poďme sa na ne teda pozrieť bližšie.

knihovna.jpg

1. Zákon motivácie
Tento prvý zákon hovorí o tom, že do učenia ideme s mentálnym vzťahom. Máme nejaký dôvod alebo motiváciu, prečo sa chceme vzdelávať. Motivácia môže byť vnútorná, ale aj vonkajšia. Vnútorná vychádza z prirodzenosti človeka (chcem sa naučiť španielčinu, lebo sa mi páči), vonkajšia naopak z okolia – princíp odmeny a trestu (ak sa naučím španielčinu, zvýšia mi plat v práci).
2. Zákon spätnej väzby
Spätná väzba má v tomto zákone znamenať neustálu (seba)kontrolu počas učenia. Môže to vyzerať napríklad tak, že si počas učenia dáme postupný cieľ, koľko strán si prečítame. Postupne sledujeme, či sa nám to darí, za aký čas a podobne.
3. Zákon transferu
Zákon transferu je o tom, že naučené schopnosti viete a zvládnete preniesť do praxe a do učenia niečoho iného. V podstate to znamená, že to, čo sa naučíte dokážete reálne použiť v hocijakom aspekte.
4. Zákon opakovania
Posledný, ale rovnako dôležitý zákon už z názvu nám napovedá, že opakovanie je takisto nevyhnutná súčasť učenia. Staré známe príslovie je toho len dôkazom – opakovanie je matka múdrosti.

studentka.jpg

K tomuto sa ale viaže viacero stratégií, ktoré môžu vaše vzdelávanie len zefektívniť. Napríklad veľmi praktické sú memotechnické pomôcky (rôzne nezmyselné asociácie, ktoré nám pomáhajú zapamätať si veci), pauzy, vlastná psychohygiena, časové rozloženie…
Skúste si vybudovať celkový systém učenia, osvojiť si tieto body a uvidíte postupný progres!