V dnešnej dobe je kúpa nehnuteľnosti samozrejmosťou. Či už ide o mladých ľudí, ktorí investujú, ale podliehajú pri tom rizikám hypoték alebo starších, ktorí si za svoj život nasporili dostatočné množstvo peňazí. Tak či tak je najlepšie, ak neinvestujete do bytu, ktorý vám môže skomplikovať život. Uvažujte preto rozumne a zamyslite sa nad niekoľkými vecami.
- Vek panelového domu. Aj ten je dôležitý. Zatiaľ čo tie najmladšie bývajú vysoko nadhodnotené, u starších je to len o kúsok lepšie. Preto by ste si pri vyberaní mali rozmyslieť, čo vás v budúcnosti čaká. Či už plánujete rodinu alebo ste už na dôchodku, najlepšie je, ak daná nehnuteľnosť disponuje výťahom v dobrom stave. U starších, či menej poschodových stavieb totiž môže chýbať. Alebo je umiestnený až na prvom poschodí, nie na prízemí. Aj na to si dajte pozor.
- Informujte sa o plánovaných rekonštrukciách. Ak doteraz stavba neprešla procesom zatepľovania a výmeny okien a dverí a ani to do budúcna neplánuje, vtedy počítajte so zvýšeným rizikom. Mnoho obyvateľov totiž takúto prerábku požaduje, hlavne ak ide o nie celkom nový projekt. Vďaka tomu sa totiž nie len upraví fasáda, ale dochádza aj k výrazne nižším nákladom na teplo.
- Parkovanie je niekedy naozajstným prekliatím. Niektoré mestá to majú lepšie, no žiadne na Slovensku sa nemôže pochváliť bezproblémovosťou v tomto smere. Čo si treba všímať? Stav obsadenia, ale nie iba cez víkend či v popoludňajších hodinách. Pozornosť tomu venujte hlavne po šiestej večer, kedy sa už väčšina vrátila z práce. Ideálne je, ak si za parkovacie miesto môžete priplatiť a tak si ho zabezpečiť v akomkoľvek prípade.
- Poloha bytového domu musí byť pre vás priorita. Ak s ním rátate ako s celoživotnou investíciou nemôžete pri výbere urobiť nijaké ústupky. Ak chcete mať po blízku prírodu, neusaďte sa do centra mesta a naopak. Taktiež venujte pozornosť podnikom v okolí. V meste nie je ničím zvláštne vykrikovanie po uliciach aj po desiatej večer. Preto berte do úvahy aj nasmerovanie izieb.