Ceny ropy sa v pondelok stratili až o tretinu svojej najväčšej dennej módy od vojny v Zálive v roku 1991 po tom, čo Saudská Arábia naznačila, že by sa zvýšila produkcia, aby sa získal trhový podiel, keď koronavírus už nadmerne zásobil trh.
Saudská Arábia svoje oficiálne predajné ceny a pripravili plány na zvýšenie surovej produkcie budúci mesiac potom, čo sa Rusko vzdalo ďalšieho prudkého zníženie produkcie, ktoré navrhla Organizácia krajín vyvážajúcich ropu na stabilizáciu trhov s ropou.
Futures Brent kleslo o 22%na 37,05 USD / barel o 1 000 GMT, po skorom poklese až o 31 percent na 31,2 USD, čo je najnižšia hodnota od 12. februára 2016.
Surová CLc1 v americkom West Texas Intermediate kleslo o viac ako 24% na 33,20 USD za barel, keď pôvodne kleslo o 33%na 27,34 USD, čo je tiež najnižšia hodnota od 12. februára 2016.
Najväčší pokles v americkom benchmarku bol v roku 1991, keď tiež klesol o tretinu.
„Načasovanie prostredia s nižšími cenami by malo byť obmedzené na niekoľko mesiacov, pokiaľ celý vírusovú dopad na globálny trh a dôvera spotrebiteľov nespôsobia ďalšiu recesiu,“ povedal Keith Barnett, senior viceprezident pre strategickú analýzu spoločnosti ARM Energy v Houstone.
Rozpad zoskupenia OPEC + – zloženého z OPEC + a Ruska a ďalších výrobcov – končí viac ako tri roky spolupráce na podporu trhu.
Saudská Arábia plánuje zvýšiť svoju surovú produkciu nad 10 miliónov barelov denne v apríli po skončení platnosti súčasnej dohody o obmedzení výroby na konci marca.
Kráľovstvo v posledných mesiacoch vyprodukovalo okolo 9,7 milióna BPD.
Saudská Arábia, Rusko a ďalší významní výrobcovia naposledy bojovali o podiel na trhu v roku 2014, keď sa pokúsili stlačiť výrobu zo Spojených štátov, ktoré sa nezúčastňujú na žiadnych dohodách obmedzujúcich ropu, a stali sa najväčším svetovým producentom ropy.